T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KONYA / SELÇUKLU - Selçuklu Özel Eğitim Meslek Okulu

Haberler

Şbt

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen, Okulumuzun ortaklığında ve  Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün konsorsiyum liderliğinde yürütülmekte olan, Konya'nın 7 farklı ilçesinden, otizmli öğrencileri olan 15 farklı özel eğim okulumuzun dahil olduğu "Otizm Eğitiminde Kanıta Dayalı Uygulamalar" isimli 2019-1-TR01-KA101-071687 numaralı Erasmus+ KA101 projemiz kapsamında ilk hareketlilik faaliyetimiz olan Uygulamalı Davranış Analizi hizmet içi eğitim kursu 13 katılımcımızla Almanya'nın Köln şehrinde tamamlandı. Hareketliliğe farklı okullarda görev yapan 10 Özel Eğitim Öğretmeni, Necmettin Erbakan Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan SARI, Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Okan TEKKALAN ve Proje Koordinatörü Emrah KOÇAK katıldı.

Almanya'nın Köln şehrinde 09-15 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uygulamalı Davranış Analizi kursu Knospe ABA eğitim merkezi tarafından düzenlendi. Öğretmenlerimiz kurs sürecinde otizmli bireylerin eğitiminde kullanılan yöntem teknikler, Avrupa daki uygulamalar, uygulamalı davranış analizi ve otizmli bireylere yönelik müfredat geliştirme eğitimi aldılar. Hareketlilik sırasında Prof. Dr Hakan SARI Kanal Avrupa televizyonunda canlı yayına katılarak projenin tanıtımını yaptı. Ayrıca hareketlilik sırasında özel gereksinimli bireylere hizmet veren WFB kurumu ziyaret edilerek uygulamalar yerinde incelendi.

Proje koordinatörü Emrah KOÇAK yaptığı açıklamada Erasmus+ Projelerinin öğretmenlerimiz için büyük bir fırsat olduğunu, proje sayesinde öğretmenlerimizin mesleki becerilerinin geliştiğini, dil becerileri ve kültür farkındalıklarının arttırıldığını belirtti. Ayrıca Koçak, "Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu bu proje kapsamında 40 öğretmenin 4 farklı ülkede otizmli öğrencilerin eğitimlerine yönelik uygulamalarla ilgili kurs alacaklarını, kurslar tamamlandıktan sonra farklı ülkelerde eğitim alan katılımcıların edindikleri bilgileri birbirlerine aktaracaklarını ve proje sonunda otizmli bireylerin eğitimlerine yönelik müfredatlar oluşturularak otizmli bireylerin eğitimlerinde "Konya Modeli" oluşturulacağını belirtti.

Ock

Okulların afetlere dirençli kurumlar haline gelmesi, öğrenci ve çalışanların fiziksel olarak korunması, muhtemel tehlikeler karşısında eğitim-öğretimdeki kesintinin minimum seviyede tutulması ve güvenlik kültürü oluşturulması için okul afet planları yapılmalıdır.Bu kapsam doğrultusunda Konya İl Afet Müdürlüğü (AFAD) tarafından okulumuz konferansa salonunda eğitim verildikten sonra okulumuz bahçesinde de uygulaması yapılmıştır.Eğitimin alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Bilgimiz olsun Afet olmasın. 

Ock

Okulumuz Öğretmeni ve aynı zamanda ilk yardım ekibinde bulunan Şerife KAPLAN'ın kurmuş olduğu iletişim dahilinde İl Sağlık Müdürlüğünden İlk Yardım Eğitmeni Ayşe IRMAK tarafından okulumuz öğretmen ve öğrencilerine yönelik "İLK YARDIM FARKINDALIK EĞİTİMİ" verildi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 

Ara

26 12.2019 Tarihinde okulumuz öğretmen ve öğrencilerine fiziksel aktivitenin önemi ve POSTÜR ( DOĞRU VUCUT POZİSYONU) konulu eğitim verilmiştir. Eğitimin alınmasında başta Şerife KAPLAN ve Bütün Öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Ara

Ramada Otel İnsan Kaynakları ve Kat Hizmetleri birimi idari görevlileri okulumuzu ziyaretlerinde, okulumuz öğretmeni Şerife KAPLAN ve Mehmet BAY ile Ramada Otelde staj yapan öğrencilerimizle görüştüler.

 

Kas

Okulumuz Selçuklu Özel Eğitim Meslek Okulunun ortak olduğu Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün konsorsiyum liderliğinde 2019 başvuru döneminde Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen Otizm Eğitiminde Kanıta Dayalı Uygulamalar (OTEKTU) isimli2019-1-TR01-KA101-071687 sözleşme numaralı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Projesinin açılış toplantısı ve ülkekura çekim töreni İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali BÜYÜK ve Müdür Yardımcımız Servet ALTUNTAŞ'ın katılımı ile Mevlana Öğretmenevinde gerçekleşti.Proje kapsamında 7 ilçemizden otizmli öğrencisi olan 40 özel eğitim öğretmenimiz PECS,ABA,TEACCH VE PBS uygulamaları konularında Almanya,Belçika,İspanya ve Yunanistan'da kurslara katılacaklardır.

Kas

Selçuklu Özel Eğitim ve Meslek Okulu olarak hazırladığımız Mevlid Kandili Programımızı coşkuyla eda ettik. Kimi zaman gözlerimiz doldu kimi zaman ilahilere eşlik ettik. Kimi zaman peygamberimizin yaşadığı diyarlara seyr-ü sefer eyledik. Hz. Muhammed(sav) 'in dünyaya teşrif ettiği bu mübarek Mevlid Kandilinde zihinlerde ve gönüllerde hoş bir sada bırakarak programımızı sona erdirdik. Programın hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Kas

Uzman eğitmenler ve öğretmenlerimizin düzenlemiş olduğu Hijyen Eğitimi, öğrencilerimize görsel ve uygulamalı olarak tatbik edilmiştir.

Kas

Okulumuz öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla Kızılay Haftasına yönelik etkinliğimizi tamamladık.

Kas

Okulumuz rehberlik öğretmenleri Eyup ERGÜN ve Süleyman ATEŞ tarafından velilerimize yönelik Güvenli internet( teknoloji Bağımlılığı) ve EKPSS bilgilendirme seminerleri yapılmıştır.

Ekm

Sıfır Atık Projesi kapsamında Konya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından okulumuza gödereilen geri dönüşüm atık kafesi 31.10.2019 tarihi itibarıyla kullanılmaya başlanmıştır.

 

Ekm

SEDEP Sorumluluk ekibi olarak (DİLEK HATKU, ASUMAN SÖĞÜTLÜ, İLHAN DÜLGEROĞLU) Sorumluluk Değerimizi okulumuzda farklı faaliyetlerle öğrencilerimize kazandırmaya çalıştık... Öğrencilerimiz tüm bu faaliyetlere severek ve isteyerek katılım sağladılar. Onları yönlendiren sınıf ve branş öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.  Bir hafta boyunca yumurtalarımızı çatlatmadan okula getirdik. Ödüller kazandık.  Bir hafta boyunca hergün aynı saatte kitap okuduk. Okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmeni Fatma Tiryaki önderliğinde atık malzemelerimizle Bayrak yapıp sergiledik Cumhuriyet Bayramı nı karşıladık... 

Ekm

"Sıfır Atık"; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Bu hedefler doğrultusunda okulumuz öğrencileri ve tüm çalışanları ile birlikte geri dönüşüm faaliyetlerini desteklemek adına malzemelerimizi temin ederek bu oluşuma katkıda bulunmak istiyoruz. 

 

Ekm

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 10.10.2019 tarihinde Dedeman otelde düzenlemiş olduğu Erasmusdays günleri projemizin yaygınlaştırması kapsamında sergi etkinliği düzenledik.

Eyl

Öğrencilerimizin daha sağlıklı bir şekilde eğitim almaları amacı ile iç restorasyon ve daha güzel bir görünüme kavuşmak amacı ile okulumuz yaz döneminde başlatılan restorasyon işlemleri tamamlanmıştır.